Board of Trustees

Officers

Kenneth W. Freeman '72, Chair
Stephen P. Holmes '79, P'06, P'08, Vice Chair
William B. Morrow '70, Vice Chair
Marlene A. Hurd '79, P'10, Secretary
Christopher J. O'Brien '80, P'18, P'20, Assistant Secretary
John C. Bravman, President
Amy C. Foerster, ex officio, Parliamentarian

President Trustee

John C. Bravman, Ph.D., Lewisburg, PA

Trustees Current

Dawn M. Becker '81, B.A., J.D., Falls Church, VA
Juanita O. Luckett Brown, M.B.A., Placitas, NM
Lisa Cadette Detwiler P'18, B.S., Brooklyn, NY
Brenda Earl '81, B.A., New York, NY
Harriet Edelman '77, P'14, B.A., M.B.A., New York, NY
Jane Taylor Elfers '83, P'19, B.S., Allendale, NJ
David T. Feinberg, M.D., Danville, PA
Michael E. Flowers '76, B.S., B.A., J.D., Columbus, OH
Kenneth W. Freeman '72, M.B.A., Brookline, MA
Makoto Fujimura '83, P'13, B.A., M.F.A., Belle Mead, NJ
Robert J. Gilligan '81, B.S.B.A, M.B.A, Boca Grande, FL
Susan Deland Ginkel '76, B.A., Lutherville Timonium, MD
Eugene A. Gorab '85, P'12, P'16, B.S., M.B.A., Southport, CT
Sunil Gulati '81, B.S., M.S., M.A., New York, NY
Stephen P. Holmes '79, P'06, P'08, B.S.B.A., Pompton Plains, NJ
Marlene A. Hurd '79, P'10, B.A., M.B.A., Plano, TX
Donald N. Isken '75, P'12, P'20, B.A., J.D., Greenville, DE
Laura A. Kinney '81, B.A., Ventura, CA
Lawrence S. Klock '69, B.S., M.B.A., M.A., Lake Forest, IL
Steven A. Kohn '81, B.A., Westport, CT
Kathleen M. LaPoint P'14, P'17, B.A., Wellesley Hills, MA
David J. Maurrasse, Ph.D., New York, NY
William B. Morrow '70, B.A., M.A., M.B.A., London, England
Christopher J. O’Brien '80, P'18, P'20, B.S., Greenwich, CT
Nancy B. Prial '80, B.S., M.A., Wilmette, IL
John T. Reynolds '92, B.A., Wilton, CT
David T. Scadden '75, H'08, P'11, B.A., M.D., Weston, MA
Franklin K. Schoeneman '76, P'06, B.S.B.A., Pottsville, PA
Kirsten Schubauer Heinemann '81, P'12, P'15, B.S., M.S., Huntington, NY
Erika N.D. Stanat '90, B.A., J.D., Rochester, NY
Christopher B. Sullivan '92, B.S., M.B.A., Lewisburg, PA
Robin G. Zafirovski '79, P'09, B.S., Lake Forest, IL

Trustees Emeriti/ae

John E. Bachman '78, P'12, M.B.A., Boston, MA
Susan Martell Baird '72, P'11, B.A., M.B.A., Rye, NY
Ronald L. Benjamin '67, P'94, P'98, M.B.A., Leawood, KS
Stuart E. Berelson '59, P'85, P'91, LL.M., J.D., Rowayton, CT
Lauren P. Breakiron x'52, H'09, GP'09, M.S., HL.D., Gilbert, AZ
Ellen Q. Bush '79, B.A., M.A., Moosic, PA
Claire Wynkoop Carlson '49, B.S.C.E., J.D., Boca Grande, FL
Joseph A. Ciffolillo '61, P'84, M.B.A., Vice Chair Emeritus, Mattapoisett, MA
Susan J. Crawford '69, J.D., Chair Emerita, Swanton, MD
William D. Dearstyne Jr. '62, P'89, M.B.A., Bregenz, Austria
David D. Ekedahl '56, P'79, B.S. C & F, Hilton Head, SC
Bently T. Elliott '66, P'00, P'03, P'16, B.A., New Canaan, CT
Norman E. Garrity '63, M'64, P'87, P'90, P'94, GP'15, M.S., Naples, FL
Roy V. Gavert Jr. '55, M.B.A., Beaver, PA
William A. Graham IV '62, B.S., Gladwyne, PA
George N. Jenkins '43, B.S. Ch.E., Vice Chair Emeritus, Coral Gables, FL
Ernest M. Kalman '56, P'99, B.S. C & F, Bedford Hills, NY
Arthur D. Kinney Jr. '56, P'81, B.A., Lake Barrington Shores, IL
Kenneth G. Langone '57, P'83, B.A., Sands Point, NY
Robert E. Malesardi '45, P'75, P'79, P'87, GP'08, GP'20, B.S., Menands, NY
John H. Mathias '79, M'72, M.S., Lewisburg, PA
Craig D. Mills, B.A. '76, P'06, South Natick, MA
Virginia Hyde Moriarty P'79, P'86, P'94, GP'11, GP'19, B.A., Morristown, NJ
Geoffrey P. Mynott '54, P'83, GP'17, B.A., Newton Square, PA
Scott G. Nichols '70, P'03, B.A., M.A., D.Ed., Cambridge, MA
Samuel Posner '56, P'82, P'86, B.S. C & F, Boca Raton, FL
Robert C. Rooke H'10, GP'06, GP'07, GP'13, M.B.A., H.D., Vice Chair Emeritus, Morristown, NJ
Marthann Lauver Samek '60, P'86, P'88, P'91, GP'20, B.S., Edison, NJ
James W. Schubauer '56, P'81, GP'12, GP'15, B.S., C.E., M.B.A., Chair Emeritus, Lloyd Harbor, NY
Edward F. Staiano '58, M'60, P'85, GP'14, B.S., M.S., Phoenix, AZ
Glenn D. Steele Jr., M.D., Ph.D., Jackson, WY
Barry E. Tague x'60, P'84, P'86, P'95, B.S., Rosemont, PA